Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W te teorie spiskowe i fake newsy (nieprawdziwe informacje) wierzy najwięcej Polaków [LISTA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
9 na 10 Polaków przynajmniej raz powieliło fałszywą informację spośród badanych przez autorów raportu.
9 na 10 Polaków przynajmniej raz powieliło fałszywą informację spośród badanych przez autorów raportu. Canva, Norbert Ziętal
W Polsce utrzymuje się wysoki poziom dezinformacji – 91 proc. Polaków zdecydowanie zgodziło się przynajmniej z jedną z fałszywych informacji przez nas badanych - podają autorzy raportu "Dezinformacja oczami Polaków 2024", przygotowanego przez Fundację Digital Poland.

Wśród analizowanych obszarów Polacy najczęściej średnio zgadzali się z teoriami dotyczącymi energetyki (43 proc. odpowiedzi „zdecydowanie się zgadzam” i „raczej się zgadzam”) oraz zdrowia (35 proc.). W mniejszym stopniu dezinformacja dotyczyła nowych technologii (29 proc.), polityki (23 proc.) oraz klimatu (22 proc.).

- Osoby starsze (55 lat i więcej) oraz mieszkańcy dużych miast (pow. 500 tys.) częściej nie zgadzali się z badanymi fałszywymi teoriami. Również wśród mężczyzn i osób z wyższym wykształceniem obserwuje się niższy poziom poparcia dla kilku z analizowanych fałszywych informacji - w przedmowie twierdza autorzy raportu "Dezinformacja oczami Polaków 2024".

Inne zjawiska zauważone przez autorów raportu:

  • 58 proc. Polaków zgadza się, że platformy internetowe typu Facebook, Google, Instagram, TikTok, Youtube, X, Apple oraz właściciele portali i stron internetowych powinny podejmować działania ograniczające rozprzestrzenianie fałszywych informacji, nawet jeśli te działania ingerowałyby w wolność słowa.
  • Ponad połowa Polaków jest zdania, że rząd powinien podjąć działania ograniczające rozprzestrzenianie fałszywych informacji,
    nawet jeśli te działania ingerowałyby w wolność słowa (51 proc.). Nie zgadza się z tym 20 proc., a 29 proc. nie potrafi ustosunkować siędo tego stwierdzenia.
  • Zdania natomiast są podzielone co do tego, czy należy chronić wolność słowa, nawet jeśli oznaczałoby to możliwość publikacji
    fałszywych informacji. 34 proc. respondentów zgadza się z tym stwierdzeniem, a 38 proc. jest temu przeciwna. 27% nie ustosunkowało się ani pozytywnie, ani negatywnie do tego stwierdzenia.

W te teorie spiskowe i fake newsy wierzy najwięcej Polaków (wiara na poziomie 25 i więcej procent badanych). Źródło: raport "Dezinformacja oczami Polaków 2024", przygotowany przez Fundację Digital Poland:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W te teorie spiskowe i fake newsy (nieprawdziwe informacje) wierzy najwięcej Polaków [LISTA] - Nowiny

Wróć na brzozow.naszemiasto.pl Nasze Miasto