Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z tego zabytku Krosno może być dumne

Redakcja
Tomasz Jefimow
Wieża farna znalazła się wśród 94 obiektów z całej Polski, które zakwalifikowały się do konkursu Zabytek Zadbany 2017.

„Zabytek Zadbany” to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.

- Konkurs promuje właściwe użytkowanie zabytkowych obiektów, ochronę substancji zabytkowej podczas wykonywanych remontów, utrzymanie estetycznego wyglądu budowli oraz ich otoczenia - wyjaśnia Marta Rogowska z NID. - Ocenie jury podlega jakość i zakres prac konserwatorskich, restauratorskich lub budowlanych, a także rewitalizacyjnych.

Od tego roku konkurs ma cztery kategorie. W pierwszej - ochrona wartości zabytkowej pojedynczego obiektu znalazła się wieża kościoła farnego w Krośnie. Wzniesiona w XVII wieku, górująca nad starówką 38-metrowa dzwonnica z baniastym hełmem jest najbardziej charakterystyczną krośnieńską budowlą.

Remont za 900 tys. zł

Miasto zadbało o jej gruntowną rewitalizację. Wcześniej niedostępna dla zwiedzających - dziś jest jedną z głównych atrakcji turystycznych. Stąd w południe rozbrzmiewa hejnał Krosna, a przy okazji wyjątkowych dla mieszkańców wydarzeń niesie się dźwięk ważącego pięć ton, trzeciego co do wielkości, zabytkowego dzwonu w Polsce.

Wieża to własność parafii pw. Trójcy Przenajświętszej, ale miasto dostało ją w wieloletnią dzierżawę. Na remont wydano blisko milion złotych. Konserwacji poddano elewację i wnętrza, stuletni zegar wieżowy i trzy odlane w 1639 roku dzwony: Jan, Marian i Urban.

Na kilku kondygnacjach urządzane są wystawy czasowe. Zainstalowano iluminacyjne oświetlenie, wewnątrz wieży wykonano ciągi komunikacyjne. Prowadzą na otwartą galerię pod kopułą, która służy jako punkt widokowy. Można z niej podziwiać nie tylko panoramę Krosna ale i okolicy.

W tej samej kategorii co krośnieński zabytek o uznanie jury ubiegać się będzie 40 zabytków - w tym jeszcze trzy z Podkarpacia: dawny zespół klasztorny karmelitów bosych w Zagórzu, kościół parafialny Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Jaśliskach oraz plebania w Dzikowcu.

Wśród dziesięciu nominowanych w kategorii rewaloryzacji przestrzeni kulturowej i krajobrazu jest Zespół Zabytkowy Twierdzy Przemyśl z elementami systemu warownego.

Żaden z podkarpackich zabytków nie zakwalifikował się natomiast do kategorii architektury i konstrukcji drewnianych, choć budowli takich w naszym regionie nie brakuje. Nominowanych z Podkarpacia brak także w kategorii specjalnej, w której doceniane są długotrwałe działania, godne wyróżnienia ze względu na systematyczność i zaangażowanie w opiece nad zabytkiem.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która odbędzie się 19 kwietnia w Bydgoszczy. Wśród laureatów podkarpackie zabytki znalazły się w 2013 i 2014 roku - były to odnowione przez właścicieli dwory w Kopytowej i Łękach Górnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto