Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Young Arts Festiwal w Krośnie - piąta edycja. "Nowe Otwarcie" w dobie pandemii

OPRAC.: Gabriela Kopka
Podczas festiwalu zagra m.in. Marek Napiórkowski, który stworzy duet gitarowy z Arturem Lesickim.
Podczas festiwalu zagra m.in. Marek Napiórkowski, który stworzy duet gitarowy z Arturem Lesickim. Rafał Masłow
Jacob Collier, Artur Lesicki, Marek Napiórkowski i Atom String Quartet - oto artyści, którzy wystąpią podczas tegorocznej, wyjątkowej edycji Young Arts Festival w Krośnie.

Od 21 do 23 sierpnia odbędzie się w Krośnie znany i lubiany muzyczny crossover – Young Arts Festival. Motyw przewodni 5. edycji festiwalu, która obędzie się po lockdownie i w warunkach pandemii, to Nowe Otwarcie. Podczas festiwalowych koncertów wystąpią: Jacob Collier, Artur Lesicki, Marek Napiórkowski i Atom String Quartet, a w unikatowych lokalizacjach koncertowych zabrzmią przede wszystkim dzieła polskich kompozytorów.

Jak informuje dyrektor artystyczny festiwalu, Bartłomiej Tełewiak, jeszcze niedawno było zagrożenie, że tegoroczny Young Arts Festival przegra z COVID 19.

- Ograniczenia organizacyjne, bezpieczeństwo uczestników, mobilność artystów – te kwestie komplikowały się jak nigdy dotąd - opowiada Tełewiak. - Jednak najlepszym sposobem na pandemię jest dopasowanie się do nowej rzeczywistości i stąd Nowe Otwarcie. Tegoroczne wydarzenie to otwarcie na kameralistykę, na koncertowanie online, na muzykę polską różnych gatunków, na krótszy program i występy przed mniej liczną widownią.

Young Arts Festival - program:

  • Piątek, 21 sierpnia, godz. 20:00 - Lesicki&Napiórkowski “Celuloid. Muzyka filmowa
  • Arkadowe Podcienia Rynku w Krośnie
  • Sobota, 22 sierpnia, godz. 20:00 - Atom String Quartet „Współcześni Pendereckiemu”
  • Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa w Bóbrce
  • Niedziela, 23 sierpnia, godz. 20:00 - Jacob Collier „In My Room”
  • live streaming na Onet.pl oraz w mediach społecznościowych YAF,
  • Arkadowe Podcienia Rynku w Krośnie

Young Arts Festival - artyści

Marek Napiórkowski i Artur Lesicki - czołowi polscy gitarzyści jazzowi, a także przyjaciele od lat dzieciństwa - po raz pierwszy w karierze nagrali płytę w duecie, formule wymarzonej, by w pełni ukazać ich wirtuozerię, a jednocześnie wydobyć to, co najpiękniejsze w muzyce Krzysztofa Komedy, Wojciecha Kilara, Andrzeja Kurylewicza, Andrzeja Korzyńskiego i Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza. Zestaw ponadczasowych kompozycji polskich mistrzów muzyki filmowej uzupełniają premierowe, autorskie utwory gitarzystów, utrzymane w klimacie, który najlepiej oddaje tytuł albumu: „Celuloid”.

Atom String Quartet to jeden z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, należący do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. Zespół łączy możliwości kwartetu smyczkowego (czyli dwojga skrzypiec, altówki i wiolonczeli) z szeroko rozumianą improwizacją. Kwartet powstał w 2010 roku w Warszawie, tworzą go skrzypkowie: Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista – Michał Zaborski oraz wiolonczelista – Krzysztof Lenczowski. Od momentu zdobycia Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej w 2011 roku zespół stale gości na największych światowych festiwalach muzycznych, m.in.: Berliner Jazztage, Jazz Baltica, Leipziger Jazztage.

Jacob Collier - młody brytyjski piosenkarz, kompozytor, autor tekstów i multiinstrumentalista nazywany Mozartem XXI wieku. 1 lipca 2016 roku ukazała się jego debiutancka płyta studyjna, zatytułowana In My Room, którą nagrał i wyprodukował samodzielnie w swoim mieszkaniu w Londynie. W lutym 2017 roku odebrał dwie nagrody Grammy za wygraną w kategoriach: „Najlepsza aranżacja instrumentalna lub a cappella” (za utwór „You and I”) i „Najlepsza aranżacja instrumentalno-wokalna” (za utwór „Flintstones”). Sukces płyty przyniósł Collierowi popularność oraz otworzył współpracę z wieloma muzykami i zespołami, takimi jak Coldplay, Ty Dolla Sign, Tori Kelly, Daniel Caesar, H.E.R., Charlie Puth, Kehlani, Jessie Reyez and Finneas.

Więcej o festiwalu

Young Arts Festival to alternatywa dla festiwali muzyki klasycznej. Charakteryzuje się on świeżym spojrzeniem na muzykę instrumentalną, niekonwencyjnymi pomysłami, łączeniem stylów muzycznych. Wydarzenie odbywa się Krośnie od 2016 r., a kolejne edycje festiwalu gromadziły znakomitych międzynarodowych artystów, tj. legendarny Kronos Quartet – określany jako najlepszy kwartet świata, Septura Brass, jazz’menów: Michała Urbaniaka, Leszka Możdżera, Adama Bałdycha, Krzesimira Dębskiego, Nikolę Kołodziejczyka czy Krzysztofa Lenczowskiego, kameralistów, m.in. Kwartet Śląski oraz orkiestry symfoniczne.

Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Young Arts Festival jest krośnianin i skrzypek – Bartłomiej Tełewiak. Festiwal realizowany jest przez Fundację Young Arts.

Poza atrakcyjną oprawą artystyczną organizatorzy zwracają uwagę na lokalizację. Koncerty odbywają się w unikatowych przestrzeniach Krosna i okolic. Co roku odkrywane są na nowo miejsca znane mieszkańcom, w których powstają nietypowe sale koncertowe. Muzyka Young Arts rozbrzmiewała już na dziedzińcu szkoły, na balkonie kamienicy, w kościele i w hangarze lotniska.

Bezpieczeństwo

Young Arts Festival 2020 odbędzie się w warunkach pandemii. Przed publicznością wystąpią mniej liczne zespoły muzyczne, zaś na widowni będą obowiązywały rygory sanitarne. Słuchacze będą zobowiązani do użycia maseczek, dezynfekcji rąk oraz zachowania dystansu społecznego określonego prawem. Każdy uczestnik koncertu będzie zobowiązany do złożenia oświadczenia.

Więcej o festiwalu oraz plik z oświadczeniem znajdziesz TUTAJ. .

Opr. Gabriela Kopka

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto