Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Gorajcu koło Lubaczowa młodzi ludzie z Ukrainy, Białorusi i Polski budowali transgraniczne mosty przyjaźni [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Uczestnicy wizyty w Chutorze Gorajec w ramach Beyond Borders Academy.
Uczestnicy wizyty w Chutorze Gorajec w ramach Beyond Borders Academy. Beyond Borders Academy
Osiemnaścioro uczniów - liderów z Białorusi, Ukrainy i Polski w ramach Beyond Borders Academy (Akademii Ponad Granicami) uczyło się, jak budować transgraniczne relacje w Europie Środkowo - Wschodniej oparte na współpracy i przyjaźni.

Okazją do bezpośredniego spotkania osiemnaściorga młodych ludzi z trzech krajów była wizyta studyjna w Chutorze Gorajec w powiecie lubaczowskim. Tutaj uczestnicy wzięli udział w warsztatach przywództwa i współpracy, lekcji praktycznych oraz grach i wycieczkach edukacyjnych i integracyjnych po Roztoczu.

Beyond Borders Academy to wspólna inicjatywa czterech organizacji

Fundacji Kościuszkowskiej, Fundacji Pogranicze, Stowarzyszenia Folkowisko i Fundacji Szkoła Liderów. Jej celem jest przygotowanie aktywnego środowiska młodych ludzi z Ukrainy, Białorusi i Polski do budowania nowych relacji i współpracy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Uczestnicy mają od 18 do 26 lat, przynajmniej roczne doświadczenie w działaniach na rzecz społeczności lokalnej lub pracy projektowej, są zainteresowani działaniem międzynarodowym, mają poparcie organizacji lub środowiska, na rzecz którego działają; posługują się językiem angielskim na poziomie średniozaawansowanym lub zaawansowanym. Tegoroczną osiemnastkę wybrano spośród ponad 60 zgłoszeń.

Udział w BBA ma ich przygotować do pełnienia ról liderskich, a także do:

  • skutecznego działania społecznego;
  • do wprowadzania zmian w swoich środowiskach;
  • do nowej jakości w działaniu społecznym;
  • do współpracy
  • i współdziałania w regionie Europy Środkowo – Wschodniej.

- Moje życie to różnorodność pasji, napędzana głęboką miłością do muzyki, sztuki i języków. Jako kreatywna dusza zaangażowana w pozytywny wpływ poświęciłam swoje wysiłki na wspieranie projektów dla młodych ludzi i nastolatków, którzy potrzebują pomocy psychologicznej i inicjatyw, które wzmacniają i podnoszą moją społeczność - mówi o sobie Varvara ze Lwowa w Ukrainie.

22-letni Ilya z Białorusi, pomimo młodego wieku, ma już bogate doświadczenie w działalności społecznej. Pasjonat socjolog i aktywista, poświęcony jest walce o sprawiedliwość i równość. Urodzony i wychowany na Białorusi, ukończył licencjat socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obecnie prowadzi dwa programy magisterskie: Socjologia Polityki Publicznej i Socjologia Cyfrowa. Największy moment jego rozwoju osobistego nadszedł podczas białoruskich wyborów w 2020 roku, które rozpaliły jego odwagę i determinację do walki o bardziej sprawiedliwe społeczeństwo. Białoruskie wybory prezydenckie w 2020 roku zostały oprotestowane przez tamtejszą opozycję jako sfałszowane. W ich wyniku Aleksandr Łukaszenka ponownie został prezydentem Białorusi. W odpowiedzi doszło do zamieszek, brutalnie stłumionych przez służby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Gorajcu koło Lubaczowa młodzi ludzie z Ukrainy, Białorusi i Polski budowali transgraniczne mosty przyjaźni [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na brzozow.naszemiasto.pl Nasze Miasto