Najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie tarnobrzeskim. Zalana została oczyszczalnia ścieków w Tarnobrzegu, wiele szamb, cmentarzy, stacji benzynowych, a także budynki gospodarcze, w których znajdowały się różnego rodzaju środki chemiczne. Pracownicy sanepidu rozdają ulotki, jak dezynfekować sprzęt, pomieszczenia i studnie. Powodzianie dostają też pakiety z chloraminą i wapnem chlorowanym. Kontrolowane są też punkty wydawania żywności dla powodzian.
Sanepid przypomina, by nie spożywać produktów, które zostały zalane, a nie są hermetycznie opakowane (nawet jeśli nawet nie wykazują oznak zepsucia),
anie też tych, które są w puszkach o wydętych wieczkach. Nie należy zjadać artykułów żywnościowych niewiadomego pochodzenia - mogą być szkodliwe.
W KAŻDYM PRZYPADKU WYSTĄPIENIA BIEGUNKI, WYMIOTÓW, PODWYŻSZONEJ TEMPERATURY, BÓLÓW BRZUCHA l TYM PODOBNYCH OBJAWÓW ZATRUCIA POKARMOWEGO - TRZEBA BEZZWŁOCZNIE ZWRÓCIĆ SIĘ DO LEKARZA!
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie zamieściła na stronie internetowej informacje m.in. o zasadach przechowywania żywności i innych działaniach. Do pobrania - Informacja dotycząca dezynfekcji pomieszczeń, sprzętu, ubrań
60 sekund biznesu: W Polsce sięgajmy po rzeczy polskie