Niedzielny raport z Podkarpacia

AK
W ciągu minionej doby w wyniku przemieszczania się fal wezbraniowych zanotowano wzrosty poziomu wody powyżej stanów alarmowych nawet o ponad 3 metry.

Poziom wody na Wiśle na obszarze województwa układa się w strefie stanów wysokich z przekroczonymi stanami alarmowymi o ok. 170 cm. W nocy doszło do rozmycia wału opaskowego w Koćmierzowie. Woda ponownie zalała obszar prawobrzeżnej części Sandomierza, czterech dzielnic Tarnobrzega oraz pięciu miejscowości w gm. Gorzyce (Furmany, Trześń, Zalesie Gorzyckie, Sokolniki oraz Orliska). W godz.. nocnych poziom wody na wodowskazie w Sandomierzu obniżył się do wysokości 772 cm. Aktualnie na wodowskazie w Sandomierzu poziom wody podnosi się i w chwili obecnej wynosi 795 cm.

IMGW prognozuje kulminację dla profilu SANDOMIERZ na 820 cm dziś w godzinach godz. 12-15 oraz na profilu ZAWICHOST – 880 cm, między godz.15 a 18.

Wisłoka w górnym i środkowym biegu i jej dopływach sukcesywnie się obniża. W Jaśle jest poniżej stanu alarmowego. Kulminacja fali przekroczyła Mielec w godz. wieczornych poziomie 892 cm. Mieszkańcom powiatu mieleckiego i służbom ratowniczym udało się w dużym stopniu zminimalizować skutki przepływu wód wezbraniowych. Wisłok w górnym i środkowym biegu obniża się i stabilizuje. Poziom wody poniżej stanów alarmowych.

Sytuacja w wybranych powiatach

W powiecie rzeszowskim na bieżąco trwają działania związane z pompowaniem zalanych piwnic budynków i studni. W m. Chmielnik i Dąbrówka Starzeńska doszło do osunięcia się ziemi na budynki mieszkalne – 7 budynków zostało uszkodzonych, ewakuowano łącznie 29 osób.

W powiecie tarnobrzeskim przez opaskę wału na Wiśle woda zaczęła się wczoraj nocą przelewać i ponownie podtopiła osiedle Wielowieś i zagroziła osiedlom: Zakrzów, Sobów, Sielec. Odpowiadając na apele służb ratowniczych ewakuowało się z tamtych terenów ok. 150 mieszkańców. W samym Tarnobrzegu przygotowanych było 2800 osób do ewakuacji, jednak nieliczna grupa skorzystała z tej możliwości.
Przerwane są wały na Wiśle, rzece Trześniówka oraz Łęg. Zalane są miejscowości: Zalesie Gorzyckie, Trześń, Sokolniki, Orliska, Furmany. W gminie Gorzyce zalanych zostało ok. 980 gospodarstw, które zamieszkuje 3700 osób. Orientacyjnie zalanych zostało ok. 3,5 tys. hektarów.

Ucierpiał też powiat jasielski. Zalana jest gmina Skołyszyn, Kołaczyce, gmina Jasło i miasto miasto Jasło. Prowadzona jest ewakuacja mieszkańców. Grupa płetwonurków otwiera śluzy na Jasiołce.

Zalane tereny w powiecie dębickim to gminy Brzostek, Nawsie Brzosteckie, Zawadka Brzostecka, Grudna Górna, Grudna Dolna, Opacionka, Bukowa, Siedliska Bogusz, Januszkowice, Kamienica Dolna, Skurowa. Orientacyjna ilość zalanych gospodarstw: ok. 320. Na terenie powiatu odnotowano 10 osuwisk ziemi na budynki mieszkalne, gdzie wydano zakaz ich użytkowania.

Na terenie pow. mieleckiego prowadzone są działania polegające na umacnianiu i zabezpieczaniu wałów na rzece Wisłoka, a także zabezpieczaniu posesji przed zalaniem. Podtopienia występują we wszystkich gminach powiatu. Ewakuowano około 165 osób.

Utrudnienia na drogach

Powódź powoduje kolejne utrudnienia komunikacyjne na Podkarpaciu. Nieprzejezdna dla ciężarówek jest trasa w Dukli, Trzcianie i Stasianie. Tak będzie przez najbliższe tygodnie. TIRy tkwią w kolejkach, niemożliwy jest dojazd do granicy polsko-słowackiej w Barwinku również po slowackiej stronie.

W Stobiernej w rzeszowskiem zalana jest droga krajowa nr 19. Dla samochodów ciężarowych i autobusów organizowane są objazdy przez Kolbuszową.

Nieprzejezdna jest też podmyta droga nr 28 w Trzcinicy. Z powodu osuwiska nieczynna jest DK 73 w Bukowej w powiecie dębickim. W Trześni, w tarnobrzeskiem i w Zaleszanach w stalowowolskiem, cały czas zamknięta jest droga nr 77. Tutaj jest też blokada drogi w kierunku Sandomierza.

Pocieszające jest to, że dwie największe rzeki Podkarpacia San i Wisłok, nie są już tak groźne. San pomiędzy Jarosławiem a ujściem do Wisły o metr przekracza stan alarmowy. Jednak jego pozom sukcesywnie się obniża. Podobnie jest z Wisłokiem. Lustro rzeki na Podkarpaciu jest poniżej stanów alarmowych.

Podatek od psa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie