Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kinobus – objazdowy festiwal kinowy startuje w Rzeszowie i objedzie Podkarpacie

Katarzyna / mat. pras.
mat. org.
Wsiadamy do autobusu i jedziemy zwiedzać kina – tak w skrócie można opisać ideę festiwalu Kinobus. Wehikuł z ludźmi zakochanymi w budynkach, gdzie w ciemnej sali na wielkim ekranie ogląda się ruchome obrazy, jeżdżą już m.in. po Słowacji, Estonii i Litwie. W sierpniu taki pojazd ruszy również polskimi drogami.

Jaki jest plan?

28 sierpnia pasażerowie spotkają się w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, by po zwiedzaniu, w samo południe, ruszyć w trasę. Przez trzy dni będą odwiedzać kina. Każde z nich ma kilkudziesięcioletnią tradycję; część z nich wciąż działa, niektóre albo obróciły się w ruinę, albo zostały zmienione w sklep lub dyskotekę. Zwiedzaniu będą towarzyszyły spotkania z ludźmi, którzy te kina tworzyli, pracowali w nich albo pracują nadal oraz znawcami lokalnej historii nie tylko kinowej. Oprócz kin uczestnicy festiwalu odwiedzą również Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce i stary schron kolejowy w Stępinie-Cieszynie.

Dlaczego właśnie Podkarpacie?

Czy Podkarpacie kojarzy się z kulturą filmową? Raczej nie. A powinno, bo kiedyś każde, nawet niewielkie tamtejsze miasteczko miało swoje kino. Kinobus / Podkarpacie 2015 powstał m.in. po to, by o tym przypomnieć. A także dlatego, że obecnie w tym regionie jest niedostatek i kin, i imprez filmowych.

– Może nam uda się to zmienić – ma nadzieję Maciej Gil, historyk kina, autor trasy Kinobusu – w kilku miejscach zainspirowaliśmy lokalnych działaczy i badaczy do zgromadzenia dotychczas rozproszonych informacji o kinowej tradycji miast i miasteczek, pamiątek i wspomnień. Również organizatorzy festiwalu zbierają takie pamiątki. Jeśli ktoś posiada ulotki, programy, plany, zdjęcia i inne przedmioty związane z historią podkarpackich kin, prosimy o udostępnienie ich do zarchiwizowania i umieszczenia na stronie internetowej Kinobusu. Zostaną one zeskanowe lub sfotografowane i zwrócone właścicielom. Kontakt: [email protected].

Filmy i wino

Oczywiście, by kino żyło, potrzebny jest film. Dlatego w kilku wybranych kinach zaplanowano projekcje filmowe, w tym jedną – z warsztatami artystycznymi – dla dzieci oraz dwa pokazy plenerowe. Wszystkie pokazy będą bezpłatne i otwarte dla lokalnej publiczności.

Pierwszy w piątek 28 sierpnia w Sanoku na dziedzińcu Zamku Królewskiego – pokażemy nowelowy film „Kocham kino”, który powstał z okazji 60. Festiwalu Filmowego w Cannes. Drugi – w sobotę 29 sierpnia w Jaśle w ramach obchodów 650-lecia Miasta Jasła oraz X Międzynarodowych Dni Wina. Uczestnicy - po odwiedzeniu winnych stoisk i degustacjach obejrzą czeski film „Młode wino” – historię Honzy, który przejmuje po dziadku starą winnicę.

Cena: 170 zł (bilet kinobusowy, wikt i opierunek) + 15 zł (wstęp do muzeów).

Kinobus / Podkarpacie 2015 – trasa:

Dzień I / 28 sierpnia, piątek
* Rzeszów - spotkanie w Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy / wyjazd o 12:00
* Przeworsk - Kino Warszawa
* Jarosław - Kina: Gdynia, Ikar, Oka i Westerplatte / spotkanie ze znawcą dziejów jarosławskich kin
* Przemyśl - Kina: Bałtyk, Centrum, Granica, Kosmos i Roma / obiad / spacer śladem dawnych kin / projekcja filmowa w Kinie Centrum (wstęp wolny)
* Sanok - Kina: Niedokończone, Pokój, San i SDK / plenerowa projekcja filmowa na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sanoku (wstęp wolny) / nocleg

Dzień II / 29 sierpnia, sobota
* Sanok - śniadanie i wyjazd
* Brzozów - Kina: Robotnik i Sokół / w Kinie Sokół pokaz filmów dla dzieci i warsztaty plastyczne (wstęp wolny) / spotkanie z byłymi i obecnymi pracownikami
* Rymanów - Kina: Irys i Sokół
* Iwonicz-Zdrój - Kino Wczasowicz / spotkanie ze znawcą historii Iwonicza-Zdroju / projekcja filmowa (wstęp wolny)
* Bóbrka - zwiedzanie: Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza
* Dukla - Kino Promień / obiad / w Kinie Wczasowicz projekcja filmowa (wstęp wolny)
* Jasło - Kina: Syrena i JDK / projekcja plenerowa na terenie MOSiR-u w ramach obchodów 650-lecia Jasła i 10. Międzynarodowych Dni Wina (wstęp wolny) / nocleg

Dzień III / 30 sierpnia, niedziela
* Jasło - śniadanie i wyjazd
* Stępina-Cieszyna - zwiedzanie: schron kolejowy
* Strzyżów - Kino Odrodzenie
* Rzeszów - Kina: Apollo, Mewa, Przodownik, WDK i Zorza / obiad / spacer śladem dawnych kin / zakończenie wyprawy

- Wybrane kina odwiedzimy, inne tylko wspomnimy. W programie filmowym m.in. „Kocham kino” („Chacun son cinéma”) Theodorosa Angelopoulosa, Kena Loacha, Romana Polańskiego, Larsa von Triera i innych oraz „Kino Świat” („Kino Svet”) Marka Janičíka - zapowiadają organizatorzy.

_________________________________________________________________________________________________________
Zobacz także: Najciekawsze miejsca w Przemyślu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzozow.naszemiasto.pl Nasze Miasto