MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką książki Chłopki. Opowieść o naszych babkach oraz występ zespołu muzycznego Chłopki

Lech Klimek
Lech Klimek
Muzycznie i literacko oddały głos swoim babkom i prababkom
Muzycznie i literacko oddały głos swoim babkom i prababkom Lech Klimek
W nietypowym jak na Miejską Bibliotekę Publiczną im. Stanisława Gabryela w Gorlicach miejscu, bo w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach odbyło się spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką książki Chłopki. Opowieść o naszych babkach. Wstępem do rozmowy o kobietach wsi był koncert muzycznego Chłopki. Spotkanie odbyło się w ramach gorlickiej edycji XXIII Małopolskich Dni Książki Książka i Róża.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Wybór miejsca na to spotkanie był bardzo słuszny, bo niewielkie biblioteczne sale nie byłyby w stanie zapewnić wszystkim chętnym możliwości uczestnictwa w tym wydarzenia. Zanim rozpoczęła się rozmowa o książce, która została uznana, przez największe polskie media za najważniejszą książkę 2023 roku wszyscy mieli okazję, by wysłuchać niezwykłego koncertu.

- Zespół tworzony jest przez trzy niezwykłe kobiety, Katarzynę Bednarz, Magdalenę Mayer i Joannę Zemanek - mówiła Joanna Kalisz-Dziki, dyrektor biblioteki. - Wnuczki i prawnuczki chłopek, czyli licznej grupy kobiet na polskiej wsi dwudziestolecia międzywojennego - dodała.

Katarzyna bednarz to wspaniały lutnik, Magdalena Mayer zawodowo zajmuje się tworzeniem i prowadzeniem stron internetowych a Joanna Zemanek to profesor na wydziale malarstwa ASP w Krakowie. Panie spotkały się kiedyś na Łemkowskiej Watrze w Zdyni i to spotkanie sprawiło, że powstał zespół muzyczny.

Ich teksty i muzyka nie przynależą do żadnego regionu Polski w rozumieniu tradycyjnym, są raczej sumą zasłyszanych oberków, mazurków, walczyków czy kujawiaków.

- Wszystkie teksty i melodie są naszego autorstwa, dałyśmy naszym babcią i prababcią głos, tak żeby to, czego nie one nie powiedziały my wyśpiewujemy - stwierdziła Joanna Zemanek.

Druga część spotkania była już w pełni literacka. Joanna Kalisz-Dziki rozmawiała z Joanną Kuciel-Frydryszak, z wykształcenia polonistka, z zawodu dziennikarka, przez lata związana z wrocławską prasą. Panie rozmawiały o książce, która stanowi zapis losów kobiet wiejskich z okresu dwudziestolecia między wojennego. To nie jest piękna opowieść o urokach życia na wsi, ale twarda relacja o biedzie, poświęceniu i nieraz poniżeniu, jakiego doświadczały nasza babki i prababki w swoim życiu. Tak naprawdę to lektura obowiązkowa, bo to statystycznie większość Polaków i Polek ma pochodzenie chłopskie, choć wielu z nas skutecznie wypiera ten fakt.

- Joanna Kuciel-Frydryszak mówi prawdę. Opisuje historię wsi biedą i głodem naszych babek i rozrywa nam serca. Wstrząsająca historia polskich kobiet. Moja babka była jedną z nich - stwierdza Izabela Kuna, polska aktorka, której wpis umieszczono na okładce książki.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto