Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie "budowlanki" zapraszają na spacer śladami słynnego architekta

Redakcja
Na pierwszy przystanek proponujemy wybudowany w „stylu krośnieńskim” dom malarza Stanisława Bergmana
Na pierwszy przystanek proponujemy wybudowany w „stylu krośnieńskim” dom malarza Stanisława Bergmana Tomasz Jefimow
Co łączy domy rzeźbiarza Andrzeja Lenika, malarza Stanisława Bergmana, adwokata Wincentego Orlewicza, gmach starej poczty i ochronkę św. Józefa?

Wszystkie te krośnieńskie budynki zaprojektował architekt Jan Sas Zubrzycki, patron Technikum nr 6 w Miejskim Zespole Szkółnr 5. Uczniowie popularnej „budowlanki” przygotowali specjalny przewodnik poświęcony obiektom, które stworzył. Nie tylko w Krośnie, ale też w najbliższej okolicy.

- Krośnianie mało wiedzą o Zubrzyckim - przyznaje Lidia Kasińska, dyrektor szkoły. - Tak naprawdę, przechodząc obok jakiegoś budynku, nikt się nie zastanawia, kto go zaprojektował. Dzieła sztuki, obraz czy rzeźba są zazwyczaj podpisane. Ich autorzy zostawiają swoją sygnaturę. W przypadku architektury twórcy pozostają zazwyczaj anonimowi i wiedza o tym, kto zaprojektował dany budynek funkcjonuje tylko w środowisku branżowym. Chyba że obiekt jest bardzo znany i wiele się o nim mówi.

Chcą wypromować patrona

Imię Zubrzyckiego szkoła nosi od dwóch lat. Patrona wybrała nieprzypadkowo. - Jesteśmy szkołą architektoniczno-budowlaną, więc szukaliśmy osoby, której działalność łączyłaby się z naszym profilem - mówi Kasińska. - A Jan Sas Zubrzycki to sylwetka ciekawa, malownicza i związana z Krosnem. Był nie tylko aktywnymi wziętym architektem, ale także człowiekiem reprezentującym ważne dla polskiego narodu wartości.

Wypracował własny, oryginalny, neogotycki styl i w tym stylu zaprojektował większość swoich budowli. Projektował kościoły, ale także budowle użyteczności publicznej i domy. Jego wyróżnikiem było zamiłowanie do średniowiecznych motywów - ceglanych elewacji z wyraźnymi detalami. W południowo-wschodniej Polsce według jego projektów wybudowano bądź przebudowano ponad 60 świątyń. Nadzorował też prace konserwatorskie przy odnowie wieży kościoła Mariackiego w Krakowie.

O swoim patronie uczniowie wiedzą sporo. Teraz postanowili podzielić się tąwiedzą. Stąd wziął się pomysł przygotowania miniprzewodnika po Krośnie i okolicy pod hasłem „Śladami Jana Sas Zubrzyckiego”. - Wcześniej robiliśmy konkursy dla gimnazjalistów, ale uznaliśmy, że przygotowując taki przewodnik, włączymy się w promocję miasta - mówi Kasińska. - Tym bardziej że budowle znajdujące się w Krośnie i okolicy są bardzo ciekawe i charakterystyczne.

- Jego projekty są fascynujące - mówi Mateusz Śmigla, uczeń4 klasy technikum. - Detale świadczą o tym, z jaką pasją tworzył, jaką miał wiedzę i doświadczenie.

Uczniowie przygotowywali przewodnik pod okiem nauczyciela Łukasza Zimy, który zajął się oprawą graficzną. Powstała mapa i folder prezentujący 9 najważniejszych obiektów.

W Krośnie to willa malarza Stanisława Bergmana, kamienica Orlewiczów przy ul. Ordynackiej, gmach poczty przy dworcu, ochronka pw. św. Józefa i dom rzeźbiarza Andrzeja Lenika przy ul. Lwowskiej. Na „szlaku Zubrzyckiego” znalazły się także kościół i pałac Stawiarskich w Jedliczu, kościół michalitów w Miejscu Piastowym i blisko stuletnia świątynia w Lubatowej.

Informacje w folderze są również wjęzyku niemieckim i angielskim, by był przydatny także dla turystów. - Warto wziąć do ręki nasz przewodnik i wybrać się z nim na spacer. Mamy nadzieję, że będzie inspiracją do poznania historii budynków i człowieka, który je stworzył - mówi Maciej Rozenbajgier, maturzysta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto